Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest jedyną zawodową sceną dramatyczną w województwie świętokrzyskim, ale jego znaczenie wykracza także dalej, poza lokalność. Scena ma 142 lata i jest jedną z najstarszych w Polsce, nieliczną, która na przestrzeni dziejów nieprzerwanie mieściła się w tej samej, zabytkowej już siedzibie. Mury kamienicy przy ul. Sienkiewicza 32 stanowią dziedzictwo kulturowe lokalnej społeczności i podlegają pieczy wojewódzkiego konserwatora zabytków. Na lata 2020-2023 planowany jest generalny remont gmachu wraz z jego częściową przebudową i na ten czas działalność artystyczna sceny została przeniesiona do siedziby tymczasowej przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Widnokrąg w reżyserii Michała Kotańskiego

Dziś Teatr Żeromskiego mocno zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie kraju, sięgając tak po klasykę, jak i po współczesne teksty wspierane przez nowe środki dramaturgicznej narracji. Jest platformą wymiany myśli utytułowanych twórców, laureatów prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą – m.in. Mai Kleczewskiej, Remigiusza Brzyka, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, Radosława Rychcika, Mikołaja Grabowskiego, Krzysztofa Rekowskiego, Dana Jemmetta, Michała Siegoczyńskiego i wielu innych, oraz miejscem spotkania artystów z publicznością. W każdym sezonie przygotowywanych jest średnio sześć premier i granych jest około 230 spektakli. Rocznie Teatr w Kielcach odwiedza ponad 50 tysięcy osób. 

Repertuar

W repertuarze znajdują się spektakle doceniane na przeglądach i festiwalach. Tylko w ciągu ostatnich lat „Samotność pól bawełnianych” w reżyserii Radosława Rychcika była prezentowana na kilkunastu przeglądach i festiwalach, m.in. w Portland, Los Angeles, Seattle, Vancouver, Santiago de Chile, Nowym Jorku, Berlinie, Créteil, Nancy, Seulu, São Paulo, Rio de Janeiro; w Polsce – m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia (2009) i Open’er Festival (2016).

Spektakle Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina, zrealizowane w Kielcach były prezentowane i doceniane na Boskiej Komedii ( „Caryca Katarzyna”, „Joanna Szalona; Królowa”). Sukcesy odnosiły spektakle reprezentujące kielecką scenę na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku („Hamlet” Rychcika, „Poskromienie złośnicy” Katarzyny Deszcz). 

W sezonie teatralnym 2016/17 spektakl  „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego był z powodzeniem prezentowany na 37. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, 25. Olsztyńskich Spotkaniach Teatralnych, na 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. Do 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2018 roku zakwalifikowały się aż trzy kieleckie produkcje: „1946” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka (prezentowany też m.in. na 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie, 17. Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy: Nie/Podległa czy 38. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych), „Rasputin” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina oraz „Ciemności inspirowane Jądrem ciemności Josepha Conrada” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (pokazywane też podczas 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni). 

Samotność pół bawełnianych w reżyserii Radosława Rychcika

Współprace i projekty

Wiele spektakli koprodukowanych jest z teatrami z całej Polski, np. warszawskim Nowym Teatrem, Teatrem Syrena, Teatrem IMKA. Jesteśmy również otwarci na współpracę z instytucjami europejskimi, czego efektem jest Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny odbywający się jesienią od 2017 roku, podczas którego gościliśmy teatry z Węgier, Słowenii czy Hiszpanii.

Instytucja prowadzi także szerokie działania poza- i okołoteatralne. W ramach edukacji teatralnej dzieci i młodzieży Teatr organizuje spektakle szkolne oraz lekcje teatralne przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Teatr Żeromskiego włącza się w projekty kulturalne i edukacyjne organizowane na poziomie lokalnym i ogólnopolskim (Narodowe Czytanie, Dni Otwarte Funduszy Europejskich, Dzień Teatru Publicznego).

Wirtualny spacer

Zobacz teatr od środka! LINK