Wiele działo się podczas sezonu 2021/2022. Skupmy się przede wszystkim na premierach i innych najważniejszych wydarzeniach
Urodzinami Danuty Stenki zakończyliśmy 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Na scenie wystąpił także, między innymi, Jan Englert, a na widowni zasiedli inni prawdziwi mistrzowie - piłkarze Vive Kielce. Zaprezentowaliśmy w sumie 12 tytułów. Gościliśmy 10 zespołów: z Gdańska, Gniezna, Katowic, Legnicy, Lublany, Lublina, Słupska, Torunia i Warszawy. Debiut powieściowy Mateusza Pakuły o tytule „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", którego obszerne fragmenty zinterpretował zespół Teatru, sprowokował do ważnej dyskusji wielu widzów.
W trakcie festiwalu odbyła się premiera „Zarazy” na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa. Z krainy lodu i ognia przyjechała – by przygotować swój drugi spektakl w kieleckim teatrze – Islandka Una Thorleifsdottir. Reżyserka słynie ze swojej dobrej organizacji. Aktorzy byli gotowi do premiery na dwa tygodnie przed jej datą. Mieli więc okazję do porządnego utrwalenia tekstu. A my złapaliśmy oddech po pandemii – do Teatru mogły wrócić spotkania widzów z twórcami, czyli premiery studenckie.
W listopadzie Miesięcznik "Teatr" opublikował ankietę krytyków „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”. Wśród wyróżnionych spektakli znalazła się „Klątwa rodziny Kennedych” oraz dwie nasze koprodukcje powstałe we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie!
100 razy pojawił się na scenie Antoni Wzięty ze swoimi „Szalonymi nożyczkami”, nim do Kielc znów zawitał Jerzy Bończak. Tym razem jako reżyser zachęcał nas, by nie dopuszczać do rutyny w związkach miłosnych. Może być przecież tyle pomysłów na… „Prezent urodzinowy”
"Król Mięsopust" miał dwóch reżyserów. Jerzy Bończak przygotowywał aktorów, Michał Kotański czuwał nad kształtem wizualnym i wymową przedstawienia. Aktorzy zaś mierzyli się z ośmiozgłoskowcem Jarosława Marka Rymkiewicza.
W naszym repertuarze nie mogło zabraknąć spektakli dla widzów z Ukrainy. Z tłumaczeniem prezentowaliśmy „Opowieści z Narni” dla dzieci, a dla dorosłych „Lorettę”, „Króla Mięsopusta” oraz „Prezent urodzinowy”. W Międzynarodowym Dniu Teatru przed naszą siedzibą pojawił się napis Dieti, na znak solidarności z Teatrem w Mariupolu.
W podsumowaniach artystycznych roku 2021 dużo dobrego mówiło i pisało się w Polsce o naszej „Klątwie Kennedych”.
Ponad 25 tysięcy dzieci z 522 szkół w całym kraju obejrzało „Opowieści z Narnii” za sprawą Internetowego Teatru dla szkół.