KULTURA INSPIRUJĄCA
„Program „Kultura inspirująca" wspiera projekty promujące na arenie międzynarodowej bogaty i różnorodny dziedzinowo wkład Polski w światową kulturę i sztukę oraz dziedzictwo humanistyczne poprzez organizację wydarzeń z udziałem wybitnych polskich artystów i badaczy kultury. Nacisk położony jest na zadania oryginalne, kompleksowe, spójne koncepcyjne, które stanowić będą grunt do stabilnej i długoterminowej współpracy z prestiżowymi instytucjami kulturalnymi na całym świecie.”
W ramach programu Kultura Inspirująca 2023-2024 Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach realizuje zadanie:
Pokaz spektaklu „Widnokrąg” w Teatrze Narodowym Islandii wraz z działaniami towarzyszącymi we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Islandii i Teatrem Nardowym Islandii w Reykjaviku.
Pokaz spektaklu oraz wydarzenie towarzyszące odbędą się 5.09.2024 roku w Teatrze Narodowym Islandii w Reykjaviku:
„Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego to jedna z najpiękniejszych polskich epopei poświęconych wsi, o czym świadczy choćby przyznana przed laty Nagroda Nike. Jest to opowieść subiektywna i w wielu wątkach autobiograficzna, a jednocześnie niezwykłej urody świadectwo „tamtego czasu” i „tamtego miejsca”. Autor wspominając losy swoich bliskich i własne, ukazuje jednocześnie szersze społeczne tło, którym jest wieś i małe miasteczko w okresie wojennym i w II połowie XX wieku.
„Ladodeja” – Instalacja performatywna VR Oskara Sadowskiego to interaktywna konstrukcja łącząca świat islandzkich artystów i artystek z neo-słowiańskim duchem. Wirtualna rzeczywistość, w połączeniu z dźwiękami i występami tanecznymi będzie doskonałym punktem wyjścia do spotkania się dwóch różnorodnych i wyjątkowych kultur.
Zadanie w ramach programu Kultura Inspirująca dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Świętokrzyskiego
Partnerzy projektu
Plakat zadania realizowanego w 2024 r.
Zadania zrealizowane w ramach programu „Kultura inspirująca” w czerwcu 2023 roku
- Wykład dramaturga Teatru Pawła Sablika na Wydziale Sztuk Performatywnych Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych na temat wątków chłopskich, wiejskich i ludowych w teatrze polskim.
- Warsztaty twórcze dla Islandczyków prowadzone przez aktorów Joannę Kasperek oraz Dawida Złobińskiego w Teatrze Narodowym Islandii w Reykjaviku