PROGRAM 2023/2024 NOWE PORĘBIANY
Za kilka lat każdy człowiek tych stron, nawet najuboższy duchem i ciałem, będzie patrzał na widny w dali nasz zamek z najżywszym zaciekawieniem, i będzie mówił: oto są nasze Porębiany!
Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłasza program 2023/2024 NOWE PORĘBIANY
Słowa kluczowe: Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka, Porębiany, Uniwersytet ludowy, teatr, tymczasowa siedziba, queer, dostępność, wyremontowana siedziba, Islandia, NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR, baśń, DNA, rzeczywistość
Rekrutujemy wszystkich - bez egzaminów wstępnych! Oto nasze KIERUNKI:
NIE WSZYSCY PÓJDZIEMY DO RAJU
Olgi Górskiej
reżyseria i adaptacja Karolina Szczypek
Rok zaczniemy od ważnego ogłoszenia: Nie wszyscy pójdziemy do raju! Na powieść Olgi Górskiej w reżyserii i adaptacji Karoliny Szczypek otworzymy nabór już od 23 września 2023 roku (premiera)! Wyruszymy w drogę do warsztatu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, gdzie rozbierzemy na części to, z czego zbudowane są nasze tożsamości. Z czułością przyjrzymy się lesbijskiej miłości, aby za pomocą bliskości złożyć w całość bezkompromisową wolność. *Na ścianie widzisz plakat z napisem: Radom i Kielce podają sobie ręce!*
5. KIELECKI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY
Już teraz zapraszamy na 5. Międzynarodowy Kielecki Festiwal Teatralny, który z początkiem semestru 2023/2024 uruchomi międzynarodową koedukację teatralną.
NIKO
Joanny Mueller
reżyseria Zofia Gustowska
28 października 2023 roku (premiera) wystartują zajęcia fakultatywne ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia i kieleckim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu, podczas których poznamy Niko Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gustowskiej. Tytułowy Niko przedstawi nam swojego brata Maksa i nową sąsiadkę - Ninę. Prosta historia o sprawach najwyższej wagi - kłopotach i perypetiach nawiązywania przyjaźni. Scena teatru stanie się Niebieską Strefą, na której zobaczymy happy end (SPOILER!) opowiedziany w sposób przystosowany do osób w spektrum autyzmu.
KILKA OPOWIEŚCI Z ISLANDII
Weroniki Murek
reżyseria Una Thorleifsdottir
Na kielecki Erasmus+ już 6 stycznia 2024 roku (prapremiera) przyjeżdża Una Thorleifsdottir, żeby zrealizować Kilka opowieści z Islandii autorstwa Weroniki Murek. Rozmówki polsko-islandzkie pozwolą nam zapytać Jak to jest grać Polaka?, a wykład inauguracyjny poprowadzą między innymi: Tennessee Williams, Niania dzieci J. R. R. Tolkiena, Duch Przeszłości czy też Ryba, której nie złowił Neil Armstrong.
HELGI, SYN JONA
Tyrfingura Tyrfingssona
Po koncercie z okazji świętowania 145-lecia Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i po pierwszej premierze na Małej Scenie NOWYCH PORĘBIAN – szeroko otworzymy drzwi Uniwersytetu ludowego! 3 lutego 2024 roku (premiera) poznamy spektakl wyłoniony z Otwartego Naboru NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR. Wybrana koncepcja pozwoli nam odrobić lekcję z islandzkiego dramatu najnowszego, żeby móc w pełni zanurzyć się w dreszczowiec Tyrfingura Tyrfingssona razem z Helgim...
KRWAWE GODY
Federico Garcíi Lorki
w adaptacji Małgorzaty Maciejewskiej
reżyseria Kuba Kowalski
I nie zwolnimy tempa, bo już 13 kwietnia 2024 roku (premiera) odbędą się Krwawe gody Federico Garcíi Lorki, które odprawi Kuba Kowalski. Klasyka we współczesnym odczytaniu autorki adaptacji Małgorzaty Maciejewskiej wybrzmi w interpretacji reżysera spojrzeniem na DNA dwóch zwaśnionych rodów, których historii stojącej za źródłem krzywd na próżno szukać w odmętach minionego czasu - brzmi znajomo? Niezastąpiona poetyka Lorki wybrzmi na nowo, wskazując na styk konwencji i reguł z podświadomych popędów i sił.
FAKULTETY
Od nowego semestru nic nie może Was ominąć, także kwadrans studencki nie obowiązuje! Będą #WŁAM!-y z live’ami na mediach społecznościowych i RUCHY z projektami tanecznymi. MUSIMY POROZMAWIAĆ podczas spotkań na żywo, czasami wykorzystamy WOŁACZ! do rozmów o edukacji a PREMIERY STUDENCKIE nagrodzą za dociekliwe pytania. SOLO ZA TEATREM przysporzy bliskich kontaktów z różnorodnym monodramem (od poezję po stand-up) a PROJEKCJE postawią w szranki kino z teatrem (na zasadach fair-play). Będzie bufet i sklepik, galeria oraz koncertowe otwarcie dziedzińca i jego Sceny Otwartej - plus jeszcze więcej!
PRAKTYKI
W NOWYCH PORĘBIANACH na najmłodsze osoby studiujące będzie czekała Niania w teatrze, która zaopiekuje się pociechami, podczas gdy Wy będziecie oglądać nasze produkcje. Edukacja jest dla nas bardzo ważna - dlatego w ofercie Teatru znajdziecie Warsztaty na zamówienie, otworzymy Klub dyskusyjny dla osób uczących wraz z warsztatami. Stawiamy również na dostępność, dlatego przygotujemy spektakle dla osób niewidzących i niesłyszących oraz napisy w języku angielskim oraz ukraińskim - chcemy, żeby wszyscy czuli się w Żeromskim jak najlepiej.
ERASMUS + ISLANDIA
Podczas gdy będziecie Zwiedzać wyremontowaną siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, będziemy wzmacniać relację z Teatrem Narodowym Islandii w ramach programów EOG i Kultura Inspirująca - spektakl na podstawie Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego wyleci na pokaz do Reykjaviku, a w Kielcach gościć będziemy spektakl z Þjóðleikhúsið!
![]() |
![]() |
"Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej".
Projekt pn. „Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" korzysta z dofinansowania o wartości 21, 8 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez tworzenie trwałych warunków dla działalności kulturalnej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również w zakresie infrastruktury kulturalnej.
Zadanie pn. "Pokaz spektaklu Widnokrąg w Teatrze Narodowym islandii wraz z działaniami towarzyszącymi" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.
32. PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI „O DZIKĄ RÓŻĘ”
Sezon NOWE PORĘBIANY zakończymy wraz z zakwitnięciem Dzikiej Róży, showcase’u wszystkich premier 2023/2024, który zwieńczymy koncertem finałowym i rozdaniem nagród (również dla publiczności!).
INDEKSY
Pani z dziekanatu prosi wszystkich o odebranie INDEKSÓW! Spokojnie, można je odebrać w dowolnym momencie w Kasie - wystarczy ich dla każdego. Zasady są proste: Obecność na spektaklu = pieczątka (7 premier = 7 pieczątek). Brak sesji, a same benefity! Co takiego? KOLOSalna niespodzianka. Gwarantujemy - warto!