Debata. Teatr. Jak oni to robią? - DŹWIĘK

5. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Teatr. Jak oni to robią?

Jak oni to robią? Słuchając muzyki w teatrze, spoglądając na scenografię, słuchając kwestii wypowiadanych przez osoby aktorskie, to pytanie często do nas wraca. Jak napisać tekst, który na scenie ożyje? Jak sprawić, że nie jest „papierowy”? Jak skomponować muzykę, by była ona ważnym elementem spektaklu, a nie tylko niczego nieuruchamiającym dźwiękiem tła, mdłą ilustracją? Czy muzyk w teatrze czuje coś innego niż na sali koncertowej? Co różni twórczynię piszącą dla teatru, od tej, która myśli o epickiej powieści? 

Jak się robi teatr? – zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć trochę więcej. I tych, co chcą razem z nami poszukać źródeł teatralnej magii. Jak pisał pewien mężczyzna 400 lat temu: „Podwójmy trudy, a śmiało dalej! / Niech kipi kocioł, ogień się pali!”.

Wojciech Szot

kurator cyklu debat w ramach 5. Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego

W naszym pierwszym czarownym kole zasiądą Michał Pepol, Karol Nepelski i Dominik Strycharski, a poszukiwanie tajemniczych eliksirów poprowadzi Anna Sańczuk.

Michał Pepol jest wiolonczelistą od wielu lat związanym z Royal String Quartet, autorem m.in. albumu „Kora nieskończoność”. Występował m.in. jako solista w scenie koncertu we „Francuzach” Krzysztofa Warlikowskiego. Stworzył „Dotykafonie” – koncert-performans choreograficzny przygotowany do ścieżki z albumu „Kora nieskończoność”. 

Karol Nepelski jest kompozytorem, autorem muzyki instrumentalnej, scenicznej operowej i teatralnej oraz filmowej. W teatrze współpracował m.in. z Lukiem Percevalem, Pawłem Miśkiewiczem, Pawłem Wodzińskim, Małgorzatą Warsicką, Jakubem Skrzywankiem i Waldemarem Raźniakiem.

Dominik Strycharski jest kompozytorem, flecistą, wokalistą, improwizatorem, performerem i publicystą. W 2022 roku został laureatem Paszportów „Polityki”. Jako kompozytor muzyki teatralnej jest współtwórcą ponad 100 spektakli.

Anna Sańczuk jest dziennikarką związaną m.in. z miesięcznikiem „Vogue”. Z wykształcenia historyczka sztuki. 

FOYER TEATRU IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO PRZY WOJEWÓDZKIM DOMU KULTURY  28.09 godz. 17.00

wstęp bezpłatny