NARODOWE CZYTANIE. NAD NIEMNEM
Elizy Orzeszkowej

Narodowe Czytanie już po raz dwunasty! W ramach akcji - organizowanej przez Prezydenta RP od 2012 roku - tym razem usłyszymy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.
Zespół aktorski Teatru pod reżyserską wodzą Moniki Czajkowskiej zaprezentuje fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej z 1888 roku, przedstawiające przekrój polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książkowej ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny, nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Mamy pieczątkę pary prezydenckiej - chętni mogą ostemplować nią swoje egzemplarze "Nad Niemnem".
Zapraszamy 9.09.2023 godz. 17.30 WSTĘP BEZPŁATNY
Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Dziedzictwa w tym roku organizowanych pod hasłem Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń.
Dodatkowo tego dnia na fanpejdżu Teatru, o godzinie 11:00 przeprowadzimy Konkurs nawiązujący do pokoleniowych tradycji rodzinnych. Do wygrania ekskluzywne zwiedzanie – jako jedni z pierwszych – wyremontowanej siedziby przy Sienkiewicza 32! Rozdamy atrakcyjne gadżety EDD!
Reżyserka Monika Czajkowska
MONIKA CZAJKOWSKA – doktorantka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT, Wydziału „Artes Liberales" UW oraz reżyserii w Szkole Teatru Iwana Wyrypajewa. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Akademii Teatralnej w Warszawie – filii w Białymstoku. Pomysłodawczyni, współscenarzystka, dramaturżka i reżyserka spektaklu dokumentalnego „Podejdź bliżej" (2019), którego premiera miała miejsce w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, i za który dostała Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko". Od marca do września 2022 była uczestniczką programu Scena Nowej Dramaturgii, organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w ramach którego wraz z Przemysławem Pilarskim pracowała nad sztuką "Terrarium". Od kwietnia 2023 jako zwyciężczyni 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży pracowała nad sztuką teatralną "Wychowanie Fizyczne", którą ukończyła w sierpniu bieżącego roku i której czytanie performatywne będzie reżyserować we wrześniu.