Czytanie performatywne "Ópera Pánica" udostępnione będzie w trzech częściach: 17.02, 24.02 i 3.03 o godz. 19.00 na Facebookowym fanpage'u Teatru oraz na teatralnym kanale YouTube. 

"Ópera Pánica" jest  tekstem teatralnym chilijskiego artysty, plastyka, autora komiksów i filmów Alejandro Jodorowsky’ego, który jest grany z powodzeniem na całym świecie. Jodorowsky, który określa siebie jako ateistycznego mistyka, jest artystą o niezwykłej wyobraźni, zacięciu filozoficznym, specyficznym poczuciu humoru i talencie poetyckim. "Ópera Pánica" jest luźnym zbiorem kilkudziesięciu scenek określonych mianem kabaretu filozoficznego, które ujmują oryginalnym i absurdalnym poczuciem humoru, a także filozoficznym uogólniającym spojrzeniem na sprawy ludzkie.

 Zespół twórców Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wybrał z tekstu fragmenty,  rozpoznając w nich mocne lekarstwo na niespokojne czasy pandemii, a także refleksję nad kondycją współczesnego człowieka i społeczeństwa. Czytanie performatywne jest właściwie zarysem scen teatralnych, formą dostosowaną do medium Internetu, dopracowane animacjami, w hołdzie dla graficznego talentu Jodorowsky’ego.

 

Ópera Pánica

Adaptacja i reżyseria: Tanja Miletić Oručević

Realizacja wideo i montaż : Michał Stelmaszczyk

Animacje i grafika: Rafał Urbański

Muzyka: Strings of Consciousness, Asphodel

Światło: Michał Jas 

Dźwięk: Grzegorz Kaczmarczyk

Obsada: Wiktoria Grabowska, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Beata Pszeniczna, Aneta Wirzinkiewicz, Jacek Mąka, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Dawid Żłobiński

Inspicjentka: Klaudia Sobura