OPEN CALL
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w otwartym naborze na Warsztaty „Sztuka Procesu”.
Teatralno-literacko-muzyczne warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym premierze spektaklu „Koń na rycerzu” autorstwa Przemysława Pilarskiego w reżyserii Tadeusza Kabicza, planowanej w dn. 14 czerwca 2025 r.
Celem warsztatów jest twórcza praca nad tematyką współczesnej męskości i psychoseksualności poprzez pisanie, aktorstwo i muzykę, z możliwością wykorzystania powstałych materiałów w spektaklu.
Poniżej znajdziesz dokumenty do pobrania, w tym szczegółowe informacje oraz regulamin warsztatów, ankietę zgłoszeniową oraz klauzulę RODO.
Wszelkie pytania związane z warsztatami należy kierować na adres e-mail:
warsztaty@teatrzeromskiego.pl
O SPEKTAKLU
Spektakl Koń na rycerzu to pełna humoru teatralno-muzyczna opowieść na podstawie bestsellerowej książki autorstwa Andrzeja Gryżewskiego i Przemysława Pilarskiego „Sztuka obsługi penisa”. Książka jest zbiorem wywiadów z popularnym seksuologiem prowadzącym własny gabinet terapii. Opowiada on o swoich pacjentach, o ich problemach natury seksualnej oraz o mitach, które funkcjonują w społeczeństwie. Spektakl, podobnie jak jego pierwowzór, będzie bezpruderyjnym, trafiającym w sedno problemów współczesnego mężczyzny przewodnikiem po „samczej" psychice.
Temat męskości jest obecnie powszechnie dyskutowany, ale już nie w kontekście męskości "toksycznej", tylko męskości nowej, będącej odpowiedzią na rzeczywistość zmieniającą się pod wpływem feministycznej walki oraz feministycznych postulatów. W tym kontekście niezwykle ważne jest "czułe" pochylenie się nad mężczyzną i jego problemami, zajrzenie pod pancerz sformatowanego przez patriarchat rycerza, który najcięższe walki toczy w samotności, sam ze sobą. Zbyt rzadko bowiem, choć na szczęście coraz częściej, wspomina się o tym, że mężczyźni także są ofiarami patriarchatu. Od małego przyuczani do trzymania emocji w sobie, wyrastają, jak pisze amerykańska feministka bell hooks, na emocjonalnych kaleków. Kładzie się to cieniem na całe ich życie, w tym rzecz jasna seksualne i związkowe.
O WARSZTATACH
Warsztaty, prowadzone przez profesjonalnych, doświadczonych twórców, oferują przestrzeń dla osób interesujących się pisaniem, aktorstwem i muzyką:
- zajęcia literackie: praca nad tekstem – monologami, scenami lub tekstami piosenek – które w przetworzonej formie mogą zostać wykorzystane w spektaklu Koń na rycerzu.
- zajęcia aktorskie: warsztaty z udziałem profesjonalnych aktorów i aktorek Teatru Żeromskiego, zakończone wspólnym występem (dla osób chętnych)
- zajęcia muzyczne: tworzenie ścieżki dźwiękowej, która stanie się integralnym elementem czytania performatywnego
W zależności od profilu osób uczestniczących zajęcia będą prowadzone równolegle lub praca nad projektem zostanie połączona, dając wszystkim możliwość spróbowania swoich sił w każdej materii.
Ostatnim etapem będzie prezentacja wypracowanego materiału w formie czytania performatywnego, które może stać się częścią spektaklu Koń na rycerzu. Prezentacja oraz warsztaty odbędą się w Kielcach podczas trzydniowego wydarzenia społeczno-artystycznego Forum Nowej Męskości.
HARMONOGRAM
-
Zgłoszenia:
do 31 stycznia – wypełnienie ankiety zgłoszeniowej określającej doświadczenie i profil zainteresowań -
Tworzenie tekstów
do 12 lutego – przesłanie tekstu dotyczącego męskości lub psychoseksualności (monolog, wiersz, esej, wspomnienia, tekst piosenki). -
Spotkanie online:
22 lutego – analiza tekstów, omówienie pomysłów i określenie formy pracy warsztatowej -
Warsztaty stacjonarne:
7–9 marca – intensywna praca w grupach, zakończona prezentacją czytania performatywnego