PROGRAM 2023/2024 NOWE PORĘBIANY

Za kilka lat każdy człowiek tych stron, nawet najuboższy duchem i ciałem, będzie patrzał na widny w dali nasz zamek z najżywszym zaciekawieniem, i będzie mówił: oto są nasze Porębiany!

Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłasza program 2023/2024 NOWE PORĘBIANY

Słowa kluczowe: Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka, Porębiany, Uniwersytet ludowy, teatr, tymczasowa siedziba, queer, dostępność, wyremontowana siedziba, Islandia, NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR, baśń, DNA, rzeczywistość

Rekrutujemy wszystkich - bez egzaminów wstępnych! Oto nasze KIERUNKI:

NOT ALL OF US WILL GO TO HEAVEN

NOT ALL OF US WILL GO TO HEAVEN Olga Górska, scriptor and director Karolina Szczypek

PREMIERE: September 23, 2023

5. International Theatre Festival in Kielce

 

 

NIKO

NIKO Joanna Mueller, director Zofia Gustowska

PREMIERE: October 28, 2023

 

A FEW STORIES FROM ISLAND

A FEW STORIES FROM ISLAND Weronika Murek, director Una Thorleifsdottir

PREMIERE: January 6, 2024 - 145th anniversary of The Żeromski Theatre in Kielce

The performance is created thanks to the co-financing of PLN 21.8 million received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds. +

HELGI COMES APART

HELGI COMES APART Tyrfingur Tyrfingsson,

direction selected in the competition ”NÝTT LEIKHÚS/NEW THEATRE” organized by The Żeromski Theatre in Kielce

PREMIERE: February 2, 2024

The performance is created thanks to the co-financing of PLN 21.8 million received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

TALE OF THE SNAKE’S HEART

TALE OF THE SNAKE’S HEART Radek Rak, scriptor Michał Kmiecik, director Marcin Liber

PREMIERE: March 23, 2024

The performance is created thanks to the co-financing of PLN 21.8 million received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

 

BLOOD WEDDING

BLOOD WEDDING Federico García Lorca, scriptor Małgorzata Maciejewska, director Kuba Kowalski

PREMIERE: May 18, 2024

 

THE PROFESSOR

Grzegorz Walczak, scriptor Paweł Sablik, director Michał Kotański

PREMIERE: May 25, 2024

 

FAKULTETY

Od nowego semestru nic nie może Was ominąć, także kwadrans studencki nie obowiązuje! Będą #WŁAM!-y z live’ami na mediach społecznościowych i RUCHY z projektami tanecznymi. MUSIMY POROZMAWIAĆ podczas spotkań na żywo, czasami wykorzystamy WOŁACZ! do rozmów o edukacji a PREMIERY STUDENCKIE nagrodzą za dociekliwe pytania. SOLO ZA TEATREM przysporzy bliskich kontaktów z różnorodnym monodramem (od poezję po stand-up) a PROJEKCJE postawią w szranki kino z teatrem (na zasadach fair-play). Będzie bufet i sklepik, galeria oraz koncertowe otwarcie dziedzińca i jego Sceny Otwartej - plus jeszcze więcej!

 

PRAKTYKI

W NOWYCH PORĘBIANACH na najmłodsze osoby studiujące będzie czekała Niania w teatrze, która zaopiekuje się pociechami, podczas gdy Wy będziecie oglądać nasze produkcje. Edukacja jest dla nas bardzo ważna - dlatego w ofercie Teatru znajdziecie Warsztaty na zamówienie, otworzymy Klub dyskusyjny dla osób uczących wraz z warsztatami. Stawiamy również na dostępność, dlatego przygotujemy spektakle dla osób niewidzących i niesłyszących oraz napisy w języku angielskim oraz ukraińskim - chcemy, żeby wszyscy czuli się w Żeromskim jak najlepiej.

ERASMUS + ISLANDIA

Podczas gdy będziecie Zwiedzać wyremontowaną siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, będziemy wzmacniać relację z Teatrem Narodowym Islandii w ramach programów EOG i Kultura Inspirująca - spektakl na podstawie Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego wyleci na pokaz do Reykjaviku, a w Kielcach gościć będziemy spektakl z Þjóðleikhúsið!

 

 

"Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej".

 

Projekt pn. „Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" korzysta z dofinansowania o wartości 21, 8 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez tworzenie trwałych warunków dla działalności kulturalnej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również w zakresie infrastruktury kulturalnej.

Zadanie pn. "Pokaz spektaklu Widnokrąg w Teatrze Narodowym islandii wraz z działaniami towarzyszącymi" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

32. PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI „O DZIKĄ RÓŻĘ”

Sezon NOWE PORĘBIANY zakończymy wraz z zakwitnięciem Dzikiej Róży, showcase’u wszystkich premier 2023/2024, który zwieńczymy koncertem finałowym i rozdaniem nagród (również dla publiczności!).

INDEKSY

Pani z dziekanatu prosi wszystkich o odebranie INDEKSÓW! Spokojnie, można je odebrać w dowolnym momencie w Kasie - wystarczy ich dla każdego. Zasady są proste: Obecność na spektaklu = pieczątka (7 premier = 7 pieczątek). Brak sesji, a same benefity! Co takiego? KOLOSalna niespodzianka. Gwarantujemy - warto!