PROGRAM 2023/2024 NOWE PORĘBIANY

Za kilka lat każdy człowiek tych stron, nawet najuboższy duchem i ciałem, będzie patrzał na widny w dali nasz zamek z najżywszym zaciekawieniem, i będzie mówił: oto są nasze Porębiany!

Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ogłasza program 2023/2024 NOWE PORĘBIANY

Słowa kluczowe: Stefan Żeromski, Uciekła mi przepióreczka, Porębiany, Uniwersytet ludowy, teatr, tymczasowa siedziba, queer, dostępność, wyremontowana siedziba, Islandia, NÝTT LEIKHÚS/NOWY TEATR, baśń, DNA, rzeczywistość

Rekrutujemy wszystkich - bez egzaminów wstępnych! Oto nasze KIERUNKI:

NOT ALL OF US WILL GO TO HEAVEN

NOT ALL OF US WILL GO TO HEAVEN Olga Górska, scriptor and director Karolina Szczypek

PREMIERE: September 23, 2023

5. International Theatre Festival in Kielce

 

 

NIKO

NIKO Joanna Mueller, director Zofia Gustowska

PREMIERE: October 28, 2023

 

A FEW STORIES FROM ISLAND

A FEW STORIES FROM ISLAND Weronika Murek, director Una Thorleifsdottir

PREMIERE: January 6, 2024 - 145th anniversary of The Żeromski Theatre in Kielce

The performance is created thanks to the co-financing of PLN 21.8 million received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds. +

HELGI COMES APART

HELGI COMES APART Tyrfingur Tyrfingsson,

direction selected in the competition ”NÝTT LEIKHÚS/NEW THEATRE” organized by The Żeromski Theatre in Kielce

PREMIERE: February 2, 2024

The performance is created thanks to the co-financing of PLN 21.8 million received from Iceland, Liechtenstein and Norway under the EEA funds.

BLOOD WEDDING

BLOOD WEDDING Federico García Lorca, scriptor Małgorzata Maciejewska, director Kuba Kowalski

PREMIERE: May 18, 2024

 

FAKULTETY

Od nowego semestru nic nie może Was ominąć, także kwadrans studencki nie obowiązuje! Będą #WŁAM!-y z live’ami na mediach społecznościowych i RUCHY z projektami tanecznymi. MUSIMY POROZMAWIAĆ podczas spotkań na żywo, czasami wykorzystamy WOŁACZ! do rozmów o edukacji a PREMIERY STUDENCKIE nagrodzą za dociekliwe pytania. SOLO ZA TEATREM przysporzy bliskich kontaktów z różnorodnym monodramem (od poezję po stand-up) a PROJEKCJE postawią w szranki kino z teatrem (na zasadach fair-play). Będzie bufet i sklepik, galeria oraz koncertowe otwarcie dziedzińca i jego Sceny Otwartej - plus jeszcze więcej!

 

PRAKTYKI

W NOWYCH PORĘBIANACH na najmłodsze osoby studiujące będzie czekała Niania w teatrze, która zaopiekuje się pociechami, podczas gdy Wy będziecie oglądać nasze produkcje. Edukacja jest dla nas bardzo ważna - dlatego w ofercie Teatru znajdziecie Warsztaty na zamówienie, otworzymy Klub dyskusyjny dla osób uczących wraz z warsztatami. Stawiamy również na dostępność, dlatego przygotujemy spektakle dla osób niewidzących i niesłyszących oraz napisy w języku angielskim oraz ukraińskim - chcemy, żeby wszyscy czuli się w Żeromskim jak najlepiej.

ERASMUS + ISLANDIA

Podczas gdy będziecie Zwiedzać wyremontowaną siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, będziemy wzmacniać relację z Teatrem Narodowym Islandii w ramach programów EOG i Kultura Inspirująca - spektakl na podstawie Widnokręgu Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego wyleci na pokaz do Reykjaviku, a w Kielcach gościć będziemy spektakl z Þjóðleikhúsið!

 

 

"Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej".

 

Projekt pn. „Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" korzysta z dofinansowania o wartości 21, 8 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest poprawa zarządzania dziedzictwem kulturowym poprzez tworzenie trwałych warunków dla działalności kulturalnej zarówno w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego, jak również w zakresie infrastruktury kulturalnej.

Zadanie pn. "Pokaz spektaklu Widnokrąg w Teatrze Narodowym islandii wraz z działaniami towarzyszącymi" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

32. PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI „O DZIKĄ RÓŻĘ”

Sezon NOWE PORĘBIANY zakończymy wraz z zakwitnięciem Dzikiej Róży, showcase’u wszystkich premier 2023/2024, który zwieńczymy koncertem finałowym i rozdaniem nagród (również dla publiczności!).

INDEKSY

Pani z dziekanatu prosi wszystkich o odebranie INDEKSÓW! Spokojnie, można je odebrać w dowolnym momencie w Kasie - wystarczy ich dla każdego. Zasady są proste: Obecność na spektaklu = pieczątka (7 premier = 7 pieczątek). Brak sesji, a same benefity! Co takiego? KOLOSalna niespodzianka. Gwarantujemy - warto!