Spektakl "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Mateusza Pakuły (koprodukcja z Łaźnią Nową) zdobył najważniejszy laur na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie - Grand Prix. Ponadto nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską przyznano Szymonowi Mysłakowskiemu za liczne kreacje w „Jak nie zabiłem...”.

Tak jury uzasadniło swoje wybory:

Nagrodę przyznajemy spektaklowi „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
„Za uczynienie z opowieści o znoju i makabrze odchodzenia wspólnotowego doświadczenia budującego wiarę w życie”.
🥇Najlepsza drugoplanowa rola męska — Szymon Mysłakowski za liczne role w „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”!
„Za dowód wirtuozerii przejawiającej się zdolnością przeistoczenia w wiele skrajnie różnych postaci, za aktorstwo rozpięte między komizmem a powagą”.
 
 
O naszym spektaklu, po gali finałowej festiwalu pisano m.in. w krakowskim wydaniu "Gazety Wyborczej":

"(...) Divya Bhatia, Peter Marks, Carmen Romero Quero, Barbara Regondi, Handan Salt - jurorzy festiwalu - nie mieli wątpliwości: na Grand Prix zasłużył spektakl "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły, koprodukcja krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa i kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. (...)

Zaskoczenia nie ma, bo to spektakl, który zgarnia nagrody wszędzie tam, gdzie pojedzie. To najbardziej osobiste przedstawienie Pakuły, sceniczna adaptacja książki o tym samym tytule, którą w ubiegłym roku nominowano m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Mateusz Pakuła opowiada w niej o procesie umierania i śmierci ojca, który chorował na raka trzustki. To też obraz zmagań ze służbą zdrowia, Kościołem katolickim i tematami tabu. Wreszcie - to portret męskiej wrażliwości w obliczu potwornego, nieuleczalnego bólu i krzyk o możliwość godnej śmierci. Mateusz Pakuła, reżyser i autor sztuki, nie krył wzruszenia. - Już bycie częścią Boskiej Komedii jest zaszczytem, a co dopiero Grand Prix. Odbieranie tej nagrody jest dla mnie radosne, a zarazem smutne. To bardzo ważny spektakl, również dla mojego brata - dzielił się artysta. Po osobistych podziękowaniach złożył publiczności życzenia: - Chciałbym życzyć środowisku artystycznemu oraz innym obywatelom naszego kraju, byśmy mogli pracować w bezprzemocowych miejscach pracy i żyli w świeckim państwie. By nikomu nie przychodziło do głowy gaszenie czyichkolwiek świec gaśnicą. 

Występujący w tym spektaklu w wielu rolach, m.in. zgryźliwej babci, Szymon Mysłakowski zgarnął też nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską".

Małgorzata Skowrońska, Marta Gruszecka

 
 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie jest obecnie najważniejszym w kraju. Odbyło się już szesnaście edycji przeglądu. Spektakl naszego Teatru otrzymał Grand Prix po raz pierwszy.

Niezmiernie się cieszymy i gratulujemy wszystkim twórcom przedstawienia oraz koproducentowi - Teatrowi Łaźnia Nowa.